You are currently viewing Kuidas valmistada auto ette soojemateks ilmadeks?

Kuidas valmistada auto ette soojemateks ilmadeks?

Kevadiselt soojemate ilmade saabumine tähendab autoomanike jaoks mitmesuguseid protseduure. Talviselt krõbedamad temperatuurid võivad sõidukit kahjustada, mistõttu tasub veenduda oma auto jätkuvas sõidukõlbulikus korras.

Ka pehme või olematu talve järel tasub üht-teist mootorsõidukite puhul üle kontrollida. Hooaegade muutumine tähistabki head verstaposti, milleni jõudmisel saad neljarattalisega seotud baasnõuded järele vaadata ning kerget hooldust teostada.

Järgnevalt vaatamegi lähemalt, kuidas saad isikliku sõiduauto kevadisteks ja suvisteks ilmadeks valmis seada.

#1: Kontrolli aku staatust

Kui märkasid talvel, et autot on raskem käivitada, siis tasub kindlasti vähemalt kevade saabudes aku olukorda kontrollida. Aku ja käivitus võib talvel üsna palju vatti saada. Jõudluse tugeva vähenemise korral vaheta oma auto aku uue vastu.

#2: Vaheta talverehvid suverehvide vastu

Pea meeles, et Eestis kehtivad naastrehvide kasutuse osas ranged nõuded. Talverehvide kasutamine on kohustuslik 1. detsembrist kuni 1. märtsini. Küll aga on lubatud naastrehvide kasutus 15. oktoobrist kuni 31. märtsini.

Lamellrehvidega võib seaduse kohaselt sõita terve aasta vältel. Siiski vahetab arvestatav osa autoomanikest talviste ilmaolude lõppedes naastrehvid suverehvide vastu. Kui säilivad erandlikult talvised olud, siis on lubatud naastrehvide kasutus 30. aprillini.

Rehvide vahetuse käigus tasub uurida, kas talverehvid enam järgmiseks hooajaks üldse kõlbavad. Mustri sügavus peab säilima üle 3 mm. Naastrehvide puhul peaks suurem osa naastudest alles olema, et püsiks rehvide stabiilne haakuvus.

#3: Jälgi kojameeste seisukorda

Talved ei hellita auto kojamehi. Kui lumi ja jää on kojamehi jäädavalt kahjustanud, siis tasub soojemate ilmade tulekul need välja vahetada. Kehvas seisukorras olevad kojamehed võivad hakata klaasi kriipima-kraapima.

#4: Soorita kevadine suurpuhastus

Kas puhastasid talve jooksul põhjalikult oma autot? Kui otsustasid vaid kergema koristuse kasuks, siis tasub kevade hakul võtta ette korralikum puhastustöö. Nimelt koguneb talve edenedes autosse küllaga pori, soola ja liiva.

Lisaks salongile tasub üle vaadata auto väliskere. Jäätumisvastased segud, niiskus ning temperatuuri kõikumine võib oluliselt kahjustada sõiduki väliskeskkonnaga kokku puutuvaid pindu.

#5: Testi kliimaseadme toimimist

Kuumal suvepäeval pole meeldiv avastada, et kliimaseade on viimase vindi peal töötanud, andes lõplikult otsad pika sõidu esimestel minutitel. Seepärast lase kontrollida kliimaseadme olukorda pärast pikka talveperioodi. Vajadusel lase kliimaseadet täita või teha pisiparandusi.

Lõppsõna: Kuidas valmistada auto ette soojemateks ilmadeks?

Suve saabumine tähendab autoomanikele mitmeid praktilisi toimetusi, mis muudavad uue hooaja sujuvamaks ja turvalisemaks. Siin on lühike kokkuvõte kõikidest meie soovitustest:

  • Kontrolli, et kojamehed pole talve jooksul kahjustada saanud
  • Veendu, et kliimaseade töötab probleemidevabalt
  • Vaheta seaduse poolt nõutud ajaks naastrehvid suverehvide vastu
  • Puhasta põhjalikult auto salongi ja uuri väliskere seisukorda
  • Uuri, kas aku on jätkuvalt stabiilses seisundis ja piisava jõudlusega